En çok kullanılan ilaç antibiyotik

Bu yılın ilk 8 ayında kullanılan ilaçlar arasında antibiyotikler birinci sırada yer aldı. Antibiyotiği sırasıyla romatizma, ağrı kesici, soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları izledi.

AA

ANKARA - Türkiye, dünyada ilaç üretiminde kendine yeten 18 ülke arasında yer almasına rağmen, aynı dönemde 2 milyar dolarlık ilaç ithal etti.
İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası’ndan alınan bilgiye göre, Türkiye’nin 2006 Ocak-Ağustos dönemine ilişkin ilaç pazarı değer olarak yüzde 10, kutu olarak yüzde 11 oranında büyüdü. Türkiye, 8 ayda 182 milyon dolarlık ilaç ihracatı gerçekleştirdi. Bu rakamla Türkiye’nin ilaç ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 gerilemiş oldu.

Yine bu dönemde ilaç ithalatı bir önceki yıla göre yüzde 7 oranında artan Türkiye, dünyada ilaç üretiminde kendine yeten 18 ülke arasında yer almasına rağmen, 2 milyar dolarlık ilaç ithal etti.

EN ÇOK TÜKETİLEN İLAÇLAR
Bu yılın Ocak-Ağustos döneminde Türk ilaç pazarında tedavi gruplarına göre en çok tüketilen ilaçlar arasında yüzde 16.5’luk pazar payı ile antibiyotikler birinci sırada yer aldı. Bu oranı yüzde 13’lük pazar payı ile romatizma, yüzde 8.7’lik pazar payı ile ağrı kesici, yüzde 7.9’luk pazar payı ile soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları izledi.

İLAÇLAR VE ORANLARI
2006 yılının ilk 8 ayında tedavi gruplarına göre en çok tüketilen ilaçlar şöyle:Kaynak:www.ntvmsnbc.com.tr

Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz